Достапни линкови

Геј марш пред Белата Куќа


Илјадници геј и лезбиски активисти се очекува да се соберат денеска пред Белата Куќа, барајќи претседателот Барак Обама да ги исполни неговите ветувања за заштита на граѓанските права во сите 50 сојузни држави. Организаторите немаат прецизни податоци за тоа колку активисти ќе се појават на маршот, но прогнозираат дека ова нема да биде најголемиот протест за права на хомосексуалците
XS
SM
MD
LG