Достапни линкови

ОН:На изборите во Авганистан имаше „широка измама“


Шефот на мисијата на ОН во Авганистан, денеска призна дека имало "широка измама" во август на претседателските избори, но тој одби да даде детали. Изјавата дојде како одговор на наводите од неговиот поранешен заменик, кој беше отпуштен, и кој објави дека ОН ги прикриваат изборните нерегуларности. Претставникот на ОН изјавил дека обидот да се дадат детали за проблем "во тоа време" би се оценил како "чиста шпекулација".

XS
SM
MD
LG