Достапни линкови

Клинтон:Светот нема вечно да го чека Иран


Меѓународната заедница нема вечно да чека Иран да покаже дека ги исполниле своите обврски за нуклерано наоружување, изјавила американската државна секретарка Хилари Клинтон. Таа изјавила дека зборовите не се доволни и дека Техеран мора да дејствува за да му покаже на светото дека намерите им се искрени. Британскиот секретар за надворешни работи Дејвид Милибанд изјави дека Иран никогаш нема да има подобра шанса отколку сега да се воспостават нормални односи со светот. Портпаролот на иранската Организација за атомска енергија, претходно предупреди дека неговата земја ќе збогатуваат ураниум за потребите на истражувачкиот реактор ако разговорите со шесте светски сили не успеат

XS
SM
MD
LG