Достапни линкови

Азербејџан со критики за договорот меѓу Турција И Ерменија


Азербејџан денеска остро ја критикуваше Турција, затоа што се согласила да ги нормализира односите со Ерменија, јавува АФП. Во соопштенитето на министерството за надворешни работи на Азербејџан, се вели дека нормализацијата на односите меѓу Турција и Ерменија, пред повлекувањето на ерменските сили од окупираните азербејџански територија ќе биде "во директна спротивност со интересите на Азербејџан". Турција и Еремнија доцна синоќа, потпишаа протоколи за надминување на вековното непријателство. A потпишивањето на договорот фрла сенка врз духот на братски односи меѓу Азербејџан и Турција, изградени на длабоки историски корени,пишува во соопштението на министерството за надворешни работи на Азербејџан. Азербјџан и Еремниј имаат недозарбирања за областа Нагорно –Карабах, за која и покрај обидите за разговори , се уште не можат да се договорат.XS
SM
MD
LG