Достапни линкови

Протести во Русија за зачувување на историјата


Околу 3.000 Руси протестираа денеска во центарот на Санкт Петербург против контроверзниот план на државните енергетски гигант "Газпром" да изгради огромeн облакодер во градот. Демонстрантите држеле транспаренти на кои пишувало "Газпром оди си дома "и "Историја вреди повеќе од пари. " Демонстрантите се лутат на одлуката од минатиот месец од страна на градските власти за одобрат изградба на 403-метар облакодер, наречен Окта центар во центарот на градот, со кој ќе се наруши неговиот историскиот изглед. И од руското министерството за култура, исто така, се спротивставија и побара од обвинителството да се испита одлуката.

XS
SM
MD
LG