Достапни линкови

Курди протестираат во Стразбур


Илјадници курди протестираат денеска во Стразбур со барање да биде ослободен поранешниот лидер на Работничката партија на Курдистан, Абдула Одзалан од турски затвор. Зад протестот стои Федерацијата на курдски здруженија во Франција. Според нив на протестот дошле 10 илјади луѓе, но полицијата вели дека немало повеќе од 4.000.

XS
SM
MD
LG