Достапни линкови

Клаус со нови условувања за Лисабонскиот Договор


Шведска, како претседавач со Европската Унија, соопшти дека чешкиот претседател Вацлав Клаус поставил нови услови за ратификација на Лисабонсиот Договор. Шведскиот премиер Фредрик Раинфилт, кој разговарал со Клаус, изјави дека тој побарал додавки на Договорот во врска со правата на земјите. Францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер изјави во Париз дека Унијата не може да го менува договорот како што бара Вацлав Калус. ПОлскиот претседател Лех Качински се очекува утре да го потпише Лисабонскиот Договор.
XS
SM
MD
LG