Достапни линкови

27 Талибанци убиени во Авганистан


Во заедничка акција на НАТО и авганистанските сили против талибанските милитанти , денеска загинале 27 бунтовници, соопштуваат од Министерство за одбрана на Авганистан. Денеска се навршуваат девет години откако американките сили учествуваат во воени операци во Авганистан. Водачот на Талибанците, изјавил дека нема намера да повреди било која друга земја во светот, вклучувајќи ги и оние во Европа. Соопштението може да значи дека милитантната група се обидува да се дистанцира од Ал-Каеда, кој повикува на глобален џихад против САД и нејзините сојузници.
XS
SM
MD
LG