Достапни линкови

Несреќа во рудник во Кина, 36 загинати


Најмалку 26 рудари загинале, а 5 се повредени , кога откажале сопирачките на лифтот во еден рудник во јужна Кина, јавуваат светските медуими. Кинеските рудници се прогласени за најсмртоносни, заради нивните лоши услови за работа. Минатата година загинаа над 3000 работници во рудници за јаглен во Кина.
XS
SM
MD
LG