Достапни линкови

Укинат имунитетот на италијанските политичари


Италијанскиот уставен суд, денеска го поништи законот , со кои им се даваше имунитет на политичарите, додека се на власт. Законот беше усвоен по доаѓањето на власт на Берлускони, и ги штитеше претседателот , премерот и пратениците од двата дома на парламентото , од кривично гонење додека се на власт. Сега Берлускони може да се соочи со кривичната постапка која се води против него за подмитување

XS
SM
MD
LG