Достапни линкови

Египет ја раскина соработката со ЛуврЕгипет нема да соработува со францускиот музеј Лувр, се додека на Египет не му бидат вратени археолошките експонати, „украдени “ од египетските гробници, кои се наоѓаат во тој музеј, рекол денеска шефот за египетски антиквитети Захи Хаваз. Тој изјавил дека одлуката не е поврзана со тоа што поранешниот министер за култура Фарук Хосни, не беше избрана за нов шеф на УНЕСКО.
XS
SM
MD
LG