Достапни линкови

Нова средба на Су Чи со претставник на воениот режим


Опозиционата лидерка во Мјанмар Аунг Су Чу се состанала денеска со официјален претставник на воениот режим, за втор пат за една недела. Детали од разговорите не се соопштени. Су Чи, добитничка на нобеловата награда за мир, беше осудена на три години затвор поради прекршувањето на домашниот притвор. Соединетите Држави го предупредија режимот во Мјанмар дека санкциите ќе останат во сила се додека нема демократски напредок во таа земја.
XS
SM
MD
LG