Достапни линкови

Пакистан бара долгорочна подршка од САД


Шефот на дипломатијата на Пакистан Мехмуд Кореши, за време на посетата на Вашингтон, ги повика Соединетите Држави да покажат долгорочна решеност за стабилизација и економски развој на Пакистан, Авганистан и на поширокиот регион. По разговорите со државниот секретар Хилари Клинтон, Кореши нагласи дека не треба да се повтори грешката од 1989-та година кога Соединетите Држави го загубиле интересот за Авганистан откако Советските трупи се повлекоа од таа земја.
XS
SM
MD
LG