Достапни линкови

Престојните избори во Ирак, клучни за земјатаАмериканскиот претседател Барак Обама ги повика ирачките законодавци да го донесат изборното законодавство за да можат изборите во земјата да се одржат во јануари, како што е планирано. Обама синоќа учествувал на состанокот во Белата Куќа меѓу ирачкиот претседател Џалал Талабани и американскиот советник за национална безбедност Џејмс Џонс. Соединетите Држави сметаат дека изборите во Ирак во јануари се клучни за натамошната стабилизација на земјата.
XS
SM
MD
LG