Достапни линкови

Гвантанамо нема да биде затворен до јануари?


Американскиот јавен обвинител Ерик Холден изјави дека ќе биде тешко да се оствари целта на претседателот Барак Обама, воениот затвор Гвантанамо во Куба да се затвори до јануари наредната година. Во затворот, кој беше критикуван поради грубиот начин на испрашување, сега има 223 затвореници. Дел од нив ќе бидат префрлени во други казнени установи во странство.
XS
SM
MD
LG