Достапни линкови

Ерменија бара подршка за односите со Турција


Ерменскиот претседател Серж Серкесиан, пристигна денеска во Либан, на разговори со локалнита ерменската заедница за планот на неговата влада да воспостави односи со Турција. Но илјадници ерменски демонстранти се против планот. Серкесиан прави еднонеделната турнеја чија цел е нормализирање на турско –ерменските односите по речиси еден век на непријателство. Во Либан живее заедница од 140 илјади ерменци, кои се потомците на оние кои ги преживеале масакрите во источниот дел на Анадолија, кога таа била речиси еден век под турска власт .
XS
SM
MD
LG