Достапни линкови

Уапсен виновник за геноцид во Руанда


Полицијата во Уганда соопшти дека го уапсила Иделфонс Низејмана еден од најбараните луѓе, виновен за геноцидот извршен во 1994, во Руанда, јавува Ројтерс. Низејмана е поранешен воен капетан и висок разузнавачки офицер, кој е обвинет дека го организирал маскарот во кој беа убиени над 800 илјади луѓе. САД претходно понудија 5 милиони долари награда за негово фаќање.

XS
SM
MD
LG