Достапни линкови

Папандреу го доби мандатот за состав на нова грчка влада


Лидерот на ПАСОК Јоргос Папандреу, денеска од грчкиот претседател Карлос Папуљас го доби мандатот за составување нова влада на Грција. Социјалистите, кои победија на предвремените парламентарни избори, веќе почнаа разговори за составување на новиот кабинет. Согласно грчкиот Устав Папандреу треба својот тим да го формира во рок од три дена, а новата влада треба да положи заклетва в среда.

XS
SM
MD
LG