Достапни линкови

Франција повикува да не се кочи Лисабонскиот договор


Францускиот државен секретар за европски прашања, Пјер Лелус, ги повика Прага и Лондон, да не го кочат Лисабонскиот договор, сега кога Ирска го прифати,. Тој го повикал чешкиот претседател да го потпише договорот, а Британците да не го прифаќаат антиевропскиот став. Франс прес, ја пренесува изјавата на Дејвид Камерон, лидерот на главната опозициска партија во Британија и претендент за иден премиер, во која се вели дека тој ќе се бори против Лисабонскиот договор.
XS
SM
MD
LG