Достапни линкови

Австријците заинтересирани и за гасоводот Јужен Тек


Австрискиот канцелар, Вернер Фајман, во ноември ќе разговара со руски претставници за можноста Австрија да учествува во проектот со гасоводот Јужен Тек. Австрија учествува и во европскиот проект со гасоводот Набуко. Но за Русите, обидот да се „спротистават“ двата проекти е „вештачки„ Со изгрдабата на Набуко треба да се намали зависноста на Европа од руски гас.
XS
SM
MD
LG