Достапни линкови

Започна изградба џамија во Таџикистан, најголема во Централна Азија


Во главниот град на Таџикистан, Душанбе, започна изградбата на џамија, која ќе биде најголема во Централна Азија. Претседателот Емомали Рахмон изјави дека џамијата треба да биде место на кое луѓето ќе му служат на бога и на добрите идеи, а не место за пропагирање на омраза и екстремизам. Главен финансиер на џамијата, која ќе може да собира 150 илјади верници, е Катар.
XS
SM
MD
LG