Достапни линкови

Анкетите покажуваат водство на социјалистите во Грција.


Анкетите во Грција покажуваат дека опозицијата предводена од социјалистите , води на изборите и може да добие апсолутно мнозинство во парламентот. Според анкетите на грчките телевизиски станици социјалистите освоиле меѓу 41-44 насто од гласовите, по што следи Нова демократија , меѓу 34,3 и 37,3 проценти. Ако овие бројки се реални, социјалистите ќе освојат 151 од 300 места во грчкиот парламент, што е доволно да формираат влада.

XS
SM
MD
LG