Достапни линкови

Кинескиот премиер во посета на Северна Кореја


Кинескиот премиер Ван Џиабао денеска ќе разговара со лидерот на Северна Кореја , Ким Јонг Ил. Нема информации за што ќе разговараат, но посетата доаѓа во услови кога Северана Кореја покажува знаци дека може да се обнови дијалогот за нуклераната програма. Во текот на тридневната посета на Пјонгјанг, кинескиот премер и севернокорејскиот лидер ќе потпишат спогодби за развој на економијата, трговијата, туризмот и образованието.

XS
SM
MD
LG