Достапни линкови

Расте бројот на жртви од поплавите во Индија


Најмалку 200 луѓе загинале а стотици илјади се оставени без покрив на главата во поплавите во Индија, јавува Ројтерс. Индиските власти работат на спасување на преживеаните и нивна евакуација, но спасувачите сеуште неможат да дојдат до одалечените села, па затоа властите стравуваат дека бројот на жртвите може да се искачи и на 5.000. Оваа година во Индија во поплави загинале повеќе од 1.000 луѓе , стотици останале без своите домови, а уништени се и големи површини со обработвиво земјиште.


XS
SM
MD
LG