Достапни линкови

Груевски:Ирското ЗА и оди во прилог на Македонија


Ирското прифаќање на Лисабонскиот договор претставува пречка помалку за македонската интеграција во ЕУ, изјави денеска премерот Никола Груевски. Изгласувањето на договорот во Ирска ја прави многу појасна и почиста ситуацијата во однос на проширувањето на ЕУ, неговот спроведување ќе биде плус за земјите од Европа кои претендираат за влез во унијата, меѓу кои е и нашата, изјави Груевски. И тој како и речиси сите европси лидери изразија задоволство од тоа што ирците гласале ЗА . Според официјалните резултати ,67 проценти од гласачите гласале позитивно


XS
SM
MD
LG