Достапни линкови

Романскиот претседател Басеску ќе се кандидира за уште еден мандат


Романскиот претседател Трајан Басеску најави дека ќе се кандидира за втор петгодишен мандат . Изборите ќе се одржат на 22 Ноември .Зад кандидатурата на Басеску стојат Либералните демократи. Противкандидат на Басеску ќе му биде , претседателот на социјал-демократска партија, Мирчеа Џоана, кој вчера официјално ја најави својата кандидатура за претседател .

XS
SM
MD
LG