Достапни линкови

Воени вежби на новите сили на 5 поранешни советски републики


Илјадници војници од Русија и од 4 други поранешни советски републики, во Казахстан одржуваат вежби на ново-формираните сили за брза реакција, во стилот на НАТО. Ова е прва вежба на тие сили, а според казахстанското министерство за одбрана, учествуваат околу 7 илјади војници и ќе трае 2 недели. Единицата за брзи интервенции ја формираа годинава Русија, Ерменија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан.
XS
SM
MD
LG