Достапни линкови

Олимпијадата во 2016 во Рио де Жанеиро


Рио де Жанеиро е домаќин на Олимпијадата 2016, реши денеска во Копенхаген Меѓународниот олимписки комитет. Главни конкуренти му беа Чикаго, Токио и Мадрид. Претпладнето американскиот претседател Барак Обама во Копенхаген ја поддржа кандидатурата на Чикаго. Обама е првиот американски претседател кој се обрати пред Меѓународниот олимписки комитет.
XS
SM
MD
LG