Достапни линкови

Грузија го искривува извештајот за војната со Русија


Грузиската опозиција ја обвини власта дека ги уништила заклучоците од независниот извештај за минатогодишната руско – грузиска војна. Владата во Тбилиси и државните медиуми јавија дека комисијата на Европската Унија оценила дека за војната е виновна Русија. Меѓутоа, во извештајот, објавен вчера, беше наведено дека руската интервенција била легална, но потоа ги надминала границите и го прекршила меѓународното право.
XS
SM
MD
LG