Достапни линкови

САД и НАТО проверуваат цивилни жртви во Хелманд


Преставници на Соединетите Држави и НАТО во Авганистан соопштија дека ги проверуваат известувањата дека цивили, жени и деца, загинале при воздушни напади во Хелманд. Според официјални преставници, странките трупи повикале авион кога се нашле под оган од куќа за време на престрелки синоќа. Според локалните власти фармер, неговата жена и 4 деца се меѓу девет убиени лица.
XS
SM
MD
LG