Достапни линкови

Состанок за иранската нуклеарна програма


Денеска во Женева ќе се состанат претставници на Иран и на петте земји- членки на Советот за безбедност на ОН плус Германија во врска со нуклеарната програма на оваа земја. Но од Техеран изјавија дека немаат намера да разговараат на оваа тема, бидејќи атомската енергија ќе се користи во мировни цели. Државниот секретар на САД Хилари Клинтон изајви дека Иран треба да избере дали ќе ги исполни своите меѓународни обврски, или ќе се најде во уште поголема изолација.
XS
SM
MD
LG