Достапни линкови

Американски војници од Ирак ќе бидат испратени во Авганистан?


Американската војска го забрзува повлекувањето од Ирак, што може да резултира со испраќање на поголем контигент во Авганистан, изјави генерал Реј Одиерно. Тој во својот говор во конгресот на САД објасни дека ќе се повлечат 4000 илјади војници, поради подобрата состојба во западната ирачка провинција Анбар, додека пак командатот на американските сили во Авганистан Стенли Мек Кристал побара поголеми сили за борба со Талибанците. Претседателот на САД Барак Обама сеуште е во разговори со своите соработници, дали да се испратат уште војници во оваа земја.
XS
SM
MD
LG