Достапни линкови

ММФ: Светската економија се опоравува побрзо од предвидувањата


Светската економија се опоравува побрзо од претходните предвидувања, се наведува во новиот извештај на Меѓународниот монетарен фонд.
Според претставникот на ММФ Жозе Виналс „ние сме на пат кон опоравување, но тоа не значи дека ризикот исчезна“.
Извештајот наведува дека ризикот за глобалниот финансиски систем е многу намален и дека има изгледи за опоравување.

XS
SM
MD
LG