Достапни линкови

Штетата во Св. Јован Бигорски 5,5 милиони евра


Штетата од пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски, според првичните проценки на надлежните институции, е повеќе 5,5 милиони евра. Трајно се уништени и објекти и предмети чија историска и културна вредност е ненадоместлива, објави државната новинска агенција МИА.
Со помош на АРМ ќе бидат обезбедени монтажни објекти за привремено сместување на монасите.
Владата денеска треба да одржи вонредна седница посветена на пожарот во Св. Јован Бигорски.
XS
SM
MD
LG