Достапни линкови

Над 100 загинати во цунамито на островите Самоа


Повеќе од 100 луѓе загинаа во цунамито што ги погоди островите Самоа и Американска Самоа на Јужен Пацифик по силниот подморски земјотрес со магнитуда од 8 степени според Рихтеровата скала. Огромниот бран, според извештаите целосно уништил неколку села, а дваесетина луѓе се уште се водат за исчезнати. Американскиот претседател Барак Обама прогласи состојба на голема катастрофа во Американска Сомоа, што подразбира итна помош од федералните фондови.
XS
SM
MD
LG