Достапни линкови

Солана: Не е време да се размислува за нови војници во Авганистан


Шефот за заедничка надворешна и безбедносна политика на Европската унија Хавиер Солана, денеска, изјави дека европските земји ќе ги почекаат конечните резултати од претседателските избори во Авганистан и одлуката на американскиот претседател Барак Обама за нова стратегија во Авганистан, пред да размислат за испраќање дополнителни војници.
На маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Гетеборг, Солана рече дека „ќе дојде време да се анализира ситуацијата“.
XS
SM
MD
LG