Достапни линкови

Филмаџиите бараат ослободување на Полански


Меѓународните филмаџии му дадоа подршка на Роман Полански кој во затвор во Швајцарија чека да им биде израчен на властите во Калифорнија каде што е баран и казнет за секс со малолетничка во 1977 година. Славниот филмски режисер 76 годишниот Полански е во затвор од саботата во Швајцарија каде што отиде да прими награда на филмски фестивал. Над 70 личности од филмската индустрија, како Мајкл Мен, Вим Вендерс и Педро Алдомовар потпишаа петиција за негово ослободување.
XS
SM
MD
LG