Достапни линкови

Фуџимори доби 8 години за прислушување и поткуп на Перу


Поранешниот перуански Претседател Алберто Фуџимори е прогласен за виновен затоа што дозволил илегално прислушување и поткупување на новинари, бизнисмени, и опозициони политичари за време на неговиот мандат 1990 – 2000. Фуџимори, кој има 71 година може да се соочи со 8 години затвор. Тој, по екстрадицијата од Јапонија, веке доби 25 години затвор на три други судење, мегу кои и за авторизација на воени смртоносни чети. Фуџимори смета дека судските процеси се политички мотивирани за да и наштетат на неговата ќерка која се очекува да се кандидира за Претседател на Перу во 2011 година.
XS
SM
MD
LG