Достапни линкови

Расмусен: во Авганистан работите мора да се променат


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека работите во Авганистан ќе мора да се променат, за САД и сојузниците да победат во војната. Тој додаде дека за зголемување на безбедноста и стабилноста во земјата потребно е дополнително да се обучат авганистанската војска и цивилите. Шефот на Алијансата не одговори на прашањето дали е потребно да се испратат повеќе американски војници во земјата. Неодамна американскиот претседател доби барање од главниот командант во Авганистан за испраќање на уште десетици илјади американски војници во земјата.
XS
SM
MD
LG