Достапни линкови

Ангела Меркел победник на изборите во Германија


Германската канцеларка Ангела Меркел, според изборните резултати ќе остане уште еден мандат на чело на Владата. Коалицијата на конзервативната партија, на христијанско- демократската унија и на баварската христијанско- социјалната унија, освои 33,6 отсто од гласовите, што е за 2 насто помалку од претходните избори, но доволно за состав на Влада. Старо- новата канцеларка истака дека новата влада има пред себе многу работа и многу проблеми кои мора да се решат. Конзервативците заедно со Социјалдемократската партија на Германија, од 2005-та владееја во таканаречена Голема коалиција, но на вчерашните избори социјалдемократите доживеаа голем пораз, добивајќи само 23,7 проценти од гласовите, што е нивни најлош резултат по Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG