Достапни линкови

Гадафи е за нов одбранбен сојуз на Африка и Јужна Америка


Либискиот лидер Моамер ел Гадафи повика на формирање нов одбранбен сојуз за Африка и Јужна Америка по примерот на НАТО. И ние имаме право на таков сојуз, рече Гадафи при посетата на Јужна Америка. Либискиот лидер го обвинил советот за Безбедност на ОН дека е „елитистички клуб“ во кој земји како Либија немаат свој глас, па затоа повикал Африка и Јужна Америка да се обединат и да побараат промени во таа организација.
XS
SM
MD
LG