Достапни линкови

Тројца затвореници од Гвантанамо во Јемен и во Ирска


Тројца затвореници од американскиот воен затвор во Гвантанамо Беј во Куба се префрлени во Ирска и во Јемен.
Во Јемен е испратен еден нивен граѓанин, а во Ирска двајца затвореници, но не се соопштуваат ниту нивните имиња ниту државите од кои потекнуваат. Ирска претходно најави дека сака да преземе двајца Узбекистанци.
Американскиот претседател Барак Обама сака да го затвори контоверзниот објект до јануари.

XS
SM
MD
LG