Достапни линкови

Бомбаш-самоубиец нападна авганистански министер


Четирица загинаа, а најмалку 16 луѓе се повредени во експлозија на автомобил-бомба во градот Херат во западен Авганистан. Цел на нападот бил авганистанскиот министер за енергетика Мохамад Исмаил Кан, но тој не е повреден.
Според очевидци, бомбашот-самоубиец го активирал експлозивот во моментот кога покрај него поминувал конвојот на авганистанскиот министер.
Талибанците ја презедоа одговорноста на нападот.

XS
SM
MD
LG