Достапни линкови

Август - најкрвав за авганистанските цивили


Изборниот август е најкрвавиот месец во Авганистан оваа година, покажува новиот извештај на Обединетите нации. Според тие податоци, од јануари до август годинава, во Авганистан загинале 1500 цивили. Во 2008, во Авганистан загинале 2100 цивили.
Со загинати 77 странски војници, август е најкрвав месец за меѓународните сили во земјата од почетокот на војната.


XS
SM
MD
LG