Достапни линкови

Папата Бенедикт Шеснаесетти во посета на Чешка


Папата Бенедикт Шеснаесетти денеска во Прага ја почнува тридневната посета на Чешката Република, земја за која се смета дека е најсекуларна во Европа. Повеќето чеси, според анкетите, се рамнодушни, а некои и отворено се противат на неговиот престој. Дури и Ватикан оцени дека 13тата посета во странство откако дојде на чело на Римоктаоличката црква, го става Папата во улога на апостол меѓу неверници.
XS
SM
MD
LG