Достапни линкови

Шредер го подржа гасоводот НабукоПоранешниот германски канцелар Герхард Шредер денеска ја подржа изградбата на гасоводот Набуко, преку кој треба да биде транспортиран гас од Каспискиот регион кон Европа. Зборувајки на Евро-азискиот енергетски форум во Астана, Казахстан, Шредер, кој е претставник на гасоводот Северен Крак, на руски Газпром, оцени дека на Европа и потребно доплнително снабдување со гас.
XS
SM
MD
LG