Достапни линкови

Молдавија доби либерален Премиер


Парламентот на Молдавија денеска го одбри именувањето на Премиерот Влад Филат либерален политичар кој се залага за европската интеграција на земјата. Либералите добија мнозинство во Парламентот по изборите во јули, но политичката ситуација е и натаму во ќорсокак бидејки немаат три – петинско мнозинство за да изберат Претседател на Молдова нај сиромашпна земја во Европа во која комунистите беа на власт во последните 8 години.
XS
SM
MD
LG