Достапни линкови

САД се вратија на Конференцијата за забрана на нуклеарни тестирања


Соединетите Американски Држави, денеска по 10 години, повторно учествуваа на двогодишната Конференција која има цел да обезбеди подршка за забрана на сите нуклеарни тестирања. На седницата учествуваа дипломати од повеќе од 100 земји што го ратификувале или барем го потпишале договорот за целосна забрана на нуклеарни тестирања од 1996 година. Соединетите Американски Држави ги претставуваше државната секретарка Хилари Клинтон.

XS
SM
MD
LG