Достапни линкови

Седница на СБ на ООН за разоружување


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе претседава на специјалниот состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации посветен на неширењето на нуклераното оружје и на разоружувањето. Вчера Обама и рускиот претседател Медведев изјавија дека нивните две земји би можело до декември годинава да постигнат согласност за нов СТАРТ договор за намалување на нуклеарните арсенали.
XS
SM
MD
LG