Достапни линкови

Судири и жртви во Сомалија


Најмалку 8 цивили загинале во Могадишу во судирите меѓу исламските бунтовници и мировниците на Африканската Унија. Одговорноста за нападот ја превзедоа Хезб ал Ислами и ал Шахаб милитантна група инспирирана од Ал Каеда. Меѓународната заедница е загрижена за ескалацијата на насилствата во Сомалија каде и во минатата недела беа убиени 17 мировници на Африканската Унија.
XS
SM
MD
LG